HOME OFFICE?

Tartja magát, stabilan, minden lehetetlensége ellenére az a berögződés, hogy heti 40 óra, napi 8 óra munkaidő, lehetőleg egyben, ez kell a hatékony munkavégzéshez. Nos, ez a napi 8 órás munkaelmélet 1856-ban, több évtizednyi csatározás után vetette meg a lábát, akkor, amikor a napi 18 órás földeken, iparban végzett munka ellenében kerestek kompromisszumos megoldást.
Tehát, amikor közel 180 éve (!) a 8 órás munkaidőt meghatározták, alapból nem az ember normális ritmusából és terhelhetőségéből indultak ki, hanem az embertelen le- és túlterheltségből.
Ez az idő nagy idő, azóta rengeteget változott az embert körülvevő mindenkori világ, a tudomány, a társadalmak berendezkedése, a munkaerőpiac - és mára igenis kijelenthető, hogy bizonyos munkakörökben nem tud hatékony lenni ez az elképzelés.
Mégis, a munkáltatók nagy többsége idegenkedik a HOME OFFICE, a TÁVMUNKA lehetőségétől, és bár egyre inkább erre tolódik az irány, a DIGITÁLIS NOMÁDOKat alig néhányan tekintik "rendes munkaerő"-nek.
Márpedig az ebbe vetett, megingathatatlan hit szerint a reggeltől késő délutánig munkában lévő munkavállaló sose beteg, mindig maximumon van a teljesítménykapcsolója, ami ráadásul a munkarendjéhez igazodik, és nem zavarják az otthoni körülményei, nincs gyereke és egyéb nyűge. Ez nem életszerű. Igazából senki, egyetlen emberi lény sem hatékony ugyanabban a tevékenységben 8 órán keresztül. Mindig ugyanúgy, mindig ugyanabban az időben pláne nem.
Mitől fél a munkáltató, amikor annak lehetőségét mérlegeli, hogy bevezeti a home office-t egyes napokra? Mitől tart a cég, amikor NEM LÁTJA a munkavállalót? Milyen előnyei és hátrányai lehetnek annak, ha egyes napokon a munkavállaló SZABADON osztja be a munkára fordítandó idejét, akár mind a 24 órára szétosztva azt? Mire kell számítani a csoportdinamikában, ha egyes területeknél újragondolható a bent tartózkodás, más területeken pedig nem?
El kell fogadni a tényt, hogy pontos munkaköri leírással, jól strukturált feldatokkal, megfelelő delegálással és feladatmenedzsmenttel bizony nem csak a munka hatékonysága, de a munkavállaló motiváltsága, lojalitása is csúcsra pöröghet.
Amennyiben szeretnél erről együtt gondolkodni, segíthetek a mérlegelésben!